Ako je sekret prozirno-bijele boje, znači da se radi o običnoj prehladi. No, postaje li boja lagano žućkasta i zelenkasta, znači da se radi o nečem ozbiljnijem i u tom je slučaju dobro posjetiti pedijatra. Žuto-zelena boja sekreta može se javiti i kod prehlade i to onda kad se sekret nije ispuhao nego je dugo stajao. Obično se to događa ujutro jer se tijekom noći sekret taložio.
Kod tegoba dišnih sustava najviše pomaže:
1. Inhalacija kamilicom. Napunite veći lonac vodom, zagrijte ju do vrenja i u nju stavite nekoliko žlica osušene kamilice. Takvu posudu stavite u sobu u kojoj beba boravi. Za vrijeme spavanja, posuda se može staviti na stolicu blizu bebinog krevetića.
Ako trenutno nemate pri ruci kamilicu, možete za prvu ruku staviti u vruću vodu žlicu, dvije soli.
Općenito je važno održavati prostoriju vlažnom jer suhi zrak u stanovima u zimskim mjesecima samo dodatno iritira sluznicu.
2. Vlaženje nosne sluznice fiziološkom otopinom. Na našem su tržištu u ponudi otopine Sterimar i Aquamaris za bebe. No, to su prilično skupe varijante. Najpovoljnije je kupiti bocu fiziološke otopine i špricu s iglom kako bi se otopina izvadila. Cijena boce od 0,5L s iglom i špricom je nešto manje od 20kn.
Sterilnu iglu zabijte preko gumenog čepa u bocu, špricu stavite na iglu, bocu se preokrenite naopačke i povlačite špricu, a ona se puni. Ako imate praznih plastičnih bočica sprejeva za nos (Operil, Aquamaris), možete ih jednostavno sterilizirati u vrućoj vodi i napuniti tom fiziološkom otopinom jer se njihov čep može skinuti. Kada ju potrošite, postupak ponovite. Boca fiziološke otopine može se upotrebljavati tako dugo dok se na dnu ne stvori talog. Onda trebate nabaviti drugu bocu. Mi svoju imamo već mjesecima i koristimo i za bebu i za nas odrasle.
3. Usisati sekret nosnim aspiratorom. Najučinkovitiji aspirator je Arianna.
To je zapravo nastavak za usisavač. Jedna strana dolazi na usisavač, a druga u bebin nosić. Ne trebate se bojati da se time presnažno izvlači sekret. Obavezno prije usisavanja navlažite nosić fiziološkom otopinom da se sluznica ne bi previše osušila. Također, ne treba pretjerivati s aspiriranjem. Prije spavanja svakako usisati, a između spavanja samo ako je stvarno potrebno.
4. Eukaliptusov balzam S, Mucoplant dr. Theiss.
Više o proizvodu i primjeni možete pročitati ovdje http://www.naturprodukt.hr/respiratorni_sustav.html
5. Sljezov čaj. Poznato je da mješavina sljezovog čaja (ne samo korijen) olakšava prohodnost dišnih puteva, zato se preporučuje piti ga nekoliko puta dnevno. Važno je da prilikom pravljanja čaja, mješavina sljeza treba stajati u vrućoj vodi najmanje pola sata.
I za kraj, naoružajte se strpljenjem :)
Balzam protiv prehlade je i nama spasonosan! I ostali savjeti su dobri,pogotovo za mlade mame koje se prvi put susreću s prehladom kod beba. (iako ja nikad nisam koristila Ariannu, nekako mi je odbojna ta pomisao).
OdgovoriIzbrišiArianna je "must have" :) Nijedna pumpica ne može izvući što ona izvuče.
OdgovoriIzbrišiZanimljiv mi se čini ovaj sljezov čaj, nisam ga još imala prilike piti te ću ga svakako probati kod sljedeće gripe. Nadam se da će pomoći.
OdgovoriIzbrišiMOJA BEBA IMA DVA MESECA I PIJE SIRUP MUCOSOLVAN,KAKO SE ZOVE TAJ BALSAM ZA MAZANJE
OdgovoriIzbriši